השוואה של הטכנולוגיות של NetApp לטכנולוגיות החדשות של EMC ו-Dell
Tech OnTap של NetApp הלוגו של NetApp
Tech OnTap של NetApp
     
השוואה של הטכנולוגיות של NetApp לטכנולוגיות החדשות של EMC ו-Dell
Larry Freeman
Larry Freeman
מומחה טכנולוגיה ראשי, NetApp

לפני מספר שנים, פרסמתי את מה שהפך לבלוג מאוד פופולרי שיצר השוואה בין NetApp ל-EMC — שתי חברות שנאבקות שנים רבות על ליבם ומוחם של קנייני אחסון הנתונים.

כעת, לאחר שרכישתה של EMC על ידי Dell הפכה לסופית, יקשה מיזוג זה על הליכי המחשבה והרגלי הרכישה של ארגוני IT בכל רחבי העולם. לאור זאת, עדכנתי את ההשוואה המקורית כדי לכלול את התובנות שלי על פילוסופיות הליבה של Dell לצד אלה של NetApp ושל EMC. כללתי גם מספר הערות שפורסמו בתגובה לבלוג המקורי - ממגוון תומכים נאמנים של NetApp, ‏EMC ואחרים עם נקודת מבט אגנוסטית יותר.

אתה לא יכול לשנות את הדנ"א שלך - חזונה של EMC הוא סביב מחשוב מרכזי (Mainframe), חזונה של Dell הוא סביב מחשבים אישיים וחזונה של NetApp הוא סביב מערכות פתוחות.

EMC נוסדה בשנת 1979 ובנתה לעצמה שם כמי שפיתחה את מעגלי הזיכרון עבור המחשבים המרכזיים של IBM. בשנת 1990 הציגה EMC את מערכת האחסון Symmetrix עבור אותם מחשבים מרכזיים. כשמחשבים מרכזיים הלכו ודעכו, כאשר שרתי מערכות פתוחות תופסים את מקומם, בצעה EMC התאמה של Symmetrix כמערכת אחסון פתוחה עבור Unix ושרתי Windows. מוצרי אחסון נוספים של EMC - ‏Clarion, ‏Celerra, ‏Centera, ‏V-Max, ‏VNX ו-VNXe (כעת Unity), Isilon ו-XtremIO - כולם פותחו על פי אותה פילוסופיית תכנון ארגונית ושירתו את אותם לקוחות גדולים.

Dell הגיחה לעולם בשנת 1984 כחברת PC's Limited, חברה שהוקמה על ידי מייקל דל כדי למכור מחשבים אישיים מותאמים אישית לחובבים נלהבים באמצעות מודעות שפורסמו בירחוני מחשבים. במהלך השנים, הרחיבה Dell את קו המוצרים שלה והפכה לקמעונאית אינטרנט מבוססת צרכנים ושכללה את מודל האספקה שלה עד שהפכה לסמכות גלובלית בכל הקשור לשרשרת אספקה של מוצרים. בשנת 1994 חדרה Dell לשוק העסקי עם שרתי PowerEdge, כשהיא קוראת תיגר על חברות כגון Compaq, ‏HP ו-IBM ומרחיבה את המודל העסקי שלה שכלל עלות נמוכה, מרווחי רווח נמוכים ויעילות גבוהה.

NetApp נוסדה בשנת 1992, פחות או יותר באותה תקופה בה ביצעה EMC את המעבר למערכות אחסון פתוחות וכאשר עשתה Dell את המעבר לשוק שרתי x86. NetApp החלה בדף חלק ופיתחה מערכת אחסון רשת שמותאמת ליישומי UNIX ו-Windows. השימוש בגישת התכנון החסכוני אפשרה ל-NetApp לבנות בסיס מוקדם של לקוחות נאמנים שהעריכו את הפשטות והיעילות של מערכות אחסון עסקיות שנבנו במיוחד למשימה. פרסומות מוקדמות של NetApp עשו שימוש בסמל המצנם כדי להדגיש את הפשטות, המהירות והאמינות של התקני האחסון.

בפרסום המקורי שלי, הסתייגו מספר מגיבים מהאפיון שלי לגבי EMC. מגיב אחד הרחיק לכת ואמר: "מה שאתה רואה כשלילי, רבים מאתנו רואים כחיובי". הכוונה שלי לא הייתה לרמוז על כך שגישה אחת טובה יותר מהאחרת, אלא שמקורותיה של חברה משפיעים על הפילוסופיה הארגונית הכוללת לאורך חייה. הפילוסופיה בתורה עשויה להכתיב את הסביבות שמהוות את ההתאמה הטובה ביותר למוצרי החברה - נקודה שנתמכה על ידי תגובתו של מגיב זה:

"הייתי לקוח HP, ‏EMC, ‏EqualLogic, ‏Sun וכעת אני לקוח של NetApp. NetApp היא בבירור הבחירה הטובה ביותר עבור מה שאני עובד אתו - סביבות של מערכות פתוחות וירטואליות במיוחד".

EMC: כלי נפרד עבור כל עבודה, NetApp: גישה אחודה עבור עבודות שונות, Dell: מכירה של הכלי הזול ביותר

EMC הכירה בכך שלא כולם זקוקים (או יכולים להרשות לעצמם) מוצר ברמה של Symmetrix והרחיבה את קו מוצרי האחסון שלה באמצעות רכישת קו מוצרי האחסון של Data General (בשנת 1999), Data Domain (בשנת 2009), Isilon (בשנת 2010) ו-XtremIO (בשנת 2012). כתוצאה מכך, תומכת כעת EMC בחמש פלטפורמות אחסון עיקריות ובחמש מערכות הפעלה (VMAX, ‏Isilon, ‏Data Domain‏, VNX (Unity) וכן XtremIO. EMC פועלת על פי גישת המאגרים עבור אחסון נתונים, כאשר כל פלטפורמת אחסון תוכננה עבור עומסי עבודה ספציפיים ושתיים לעולם לא תיפגשנה.

Dell הציגה בשנת 2011 תכנית לבנות מותג אחסון משלה, בהמשך לרכישה של EqualLogic (בשנת 2007) ו-Compellent (בשנת 2011). Dell מציעה מגוון מערכות אחסון, כולל התקני NX ו-FS NAS, התקני MD, ‏PS ו-SC SAN, משפחת התקני הגיבוי DL וארונות האחסון מרובי השרתים (JBOD). מוצרים אלה, בדיוק כמו אצל EMC, הנם מאגרי אחסון בטבעם שנבנו עבור דרישות עומסי עבודה ספציפיים או דרישות קניינים מוכוונות שרתים, אבל בניגוד ל-EMC, הם מתמקדים בלקוחות עם תקציבים מוגבלים.

NetApp תמיד שמה דגש על תכנונים פשוטים ומודולריים - החל בהצגה של התקן ה"מצנם" המקורי שלה. כיום נושאת NetApp חזון זה קדימה עם Data Fabric, גישה מבוססת תוכנה לניהול נתונים המאפשרת לארגונים עסקיים לקשר בין פתרונות ניהול נתונים ומשאבי אחסון מופרדים ופישוט ניהול הנתונים בין אחסון באתר ואחסון בענן. כל מערכת אחסון של NetApp: בין אם זו מערכת NAS, ‏SAN או מערכת מבוססת אובייקטים, מטרתה להתקיים בשיתוף בתוך מסגרת זו המספקת תנועת נתונים קלה ומהירה ממרכזי נתונים לעננים ציבוריים וחזרה.

בעוד חלק מהמגיבים תמכו בגישת קו המוצרים המגוון של EMC ו-Dell, רבים מהמגיבים לבלוג המקורי שלי ראו ערך בגישה הפשוטה יחסית של NetApp:

"חלק מרכישות האחסון של EMC יצרו מוצרים חופפים ויתירות בין ההצעות. מנקודת מבטו של הלקוח, נדרש ידע עצמאי רב לגבי כל אחת כדי לנהל את הכול... נראה ש-NetApp מקבלת החלטות עסקיות חכמות בבחירת מוצרים שמרחיבים את קו המוצרים ללא יצירת יתירות וחפיפה".

EMC ו-Dell מאמינות בצמיחה דרך רכישות שמרחיבות את קו המוצרים; NetApp מאמינה בצמיחה דרך חדשנות פנים ארגונית ורכישות ממוקדות.

EMC רכשה יותר מ-50 חברות במהלך 10 השנים האחרונות, או בערך רכישה אחת כל 75 ימים. מכיוון שכך, נראה ש-EMC מנצלת את הרכישות כשיטה העיקרית להרחבת מגוון המוצרים ויכולת התחרותיות שלה. למעשה, קשה למצוא במאה ה-21 מוצר כלשהו ש-EMC פיתחה במלואו.

Dell השקיעה למעלה מ-15 מיליארד דולר ברכישה של יותר מ-30 חברות מאז שמייקל דל חזר לכיסא המנכ"ל בשנת 2007. בשנת 2013, הוא הפך את החברה לפרטית באמצעות רכישת מניות חוזרת בשיעור של 25 מיליארד דולר. "חברת ההזנק הגדולה בעולם" השיקה את חייה הפרטיים החדשים בכך שהכריזה על השקעה בשיעור 300 מיליון דולר של Dell ביוזמות שונות, שהיא למעשה השקעה בחברות בשלבי צמיחה מוקדמים או מתקדמים בתחומי טכנולוגיות מתפתחות, מחשוב ענן,Big Data, מרכזי נתונים של הדור הבא, אבטחה וניידות.

NetApp השלימה 13 רכישות מאז שנת 2000, מעט פחות מרכישה אחת לשנה. בכל אחת מהרכישות הללו הייתה שאיפה לחזק את עסקי הליבה שהם מערכי אחסון ארגוניים. רכישות אלה איתרו טכנולוגיות דרושות שסייעו לקדם את המאמצים הפנים ארגוניים והאיצו את ההכנסות, החדשנות ואת יכולת התחרות של NetApp. לדוגמה, ONTAP, תוכנת ניהול הנתונים שהיא ספינת הדגל של NetApp, כוללת יותר מ-1,500 בקשות לפטנטים שהוגשו על ידי NetApp בין השנים 1992-2013.

נושא הרכישה הוזכר תכופות בתגובות לפוסט המקורי שלי.

תגובה אחת ציינה:

בעוד שחדשנות פנים ארגונית היא דבר נפלא, ישנם בעולם פשוט יותר מדי אנשים חכמים בכדי לחשוב שפריצות הדרך הטכנולוגיות יכולות להתבצע רק באופן פנים ארגוני.

הרכישה האחרונה שלנו, SolidFire, מדגימה את העובדה ש-NetApp מבינה זאת. כפי שציין אנליסט אחד:

"ל-NetApp יש עכשיו מערכת ברמת בסיס שמנצלת את הארכיטקטורה הזאת (התרחבות אופקית) בזירת האחסון העיקרית - כזאת שאם תנוהל באופן חכם תוכל לספק נקודת ציר מעולה כש-NetApp מתפתחת כדי לענות על דרישות האחסון העתידיות במהלך חמש השנים הקרובות."

מוצרי ניהול נתונים הם רק חלק מסגמנטי המוצרים הרבים של EMC ושל Dell, אבל סגמנט המוצרים היחיד של NetApp.

ההכנסות של EMC נובעות מהעסקים האחודים שלה שכוללים כעת את התחומים הבאים: תשתית המידע, התשתיות של VMware, ‏Pivotal ו-Virtustream? מוצרי ניהול נתונים (כחלק מסגמנט תשתית המידע) תורמים פחות מ-50% מסך ההכנסות השנתיות של EMC.

Dell רשמה הכנסות בסך 14.9 מיליארד דולר ברבעון המדווח האחרון, כשתרומת ההכנסות של האחסון הארגוני עמדה על 432 מיליון דולר, 3% בלבד מסך ההכנסות הכוללות. על אף ש-Dell ממצבת את עצמה כאחת מחברות ה-IT המשולב הגדולות בעולם, הכנסותיה ממוצרי ניהול נתונים מפגרות אחר כל שאר יצרניות ה-IT המשולב.

ההכנסות של NetApp נובעות ממקור אחד בלבד: תוכנות ומערכות ניהול נתונים ארגוניים. 100% מההשקעה של NetApp במו"פ מופנית כדי להבטיח שארגונים בכל רחבי העולם יוכלו להסתמך על NetApp כיצרנית מובילה של תוכנות, מערכות ושירותים לניהול ואחסון הנתונים שלהם, בין אם באופן מקומי ובין אם בענן.

ייתכן שרכישת EMC על ידי Dell הושלמה, אבל השאלות שעלו כשבוצעה ההכרזה על הרכישה נותרו בעינן. לקוחות ושותפים לא קיבלו תשובות ברורות או לוחות זמנים לגבי שורה של נושאים: איזה מוצרים חופפים יימכרו לגורמים אחרים או יסיימו את חייהם? מה יקרה לאיחוד של EMC? האם Dell יכולה ליישם באופן יעיל את יכולות שרשרת האספקה שלה ב-EMC, וכיצד מהלך זה ישפיע על התמחור? דבר אחד ברור - Dell תהיה תחת לחץ מסיבי כדי לטפל בחוב העצום שלה. ימים יגידו אם לחץ זה יוביל למכירות נוספות, ייקור מחירי המכירה או פיטורין.

העסקה סופית כעת, ואנו יכולים לצפות לדעות חדשות שיצוצו כשישות חדשה זו תנסה לפלס את דרכה ולקבוע את זהותה בעולם ה-IT שמשתנה תדיר. שתפו אותי במה שאתה חושבים על מיזוג זה באזור התגובות. כיצד אתם חושבים שהטכנולוגיות של EMC/Dell ישפיעו על ההחלטות שלכם לגבי רכישות IT?

למידע נוסף:

ידיעוןTech ONTAP - צלילה חודשית לעומקן של טכנולוגיות NetApp
פתרונות הענן ההיברידי של NetApp - סקירה כללית של Silverton Consulting על
Storage Performance Primer - ממהנדס הביצועים של NetApp

נוֹבֶמבֶּר 2016

 
צרו קשר   |   כיצד לרכוש   |   משוב   |   משרות  |   מינויים   |   מדיניות פרטיות   |   © 2016 NetApp